Zakończenie roku 2011/2012 PDF Drukuj

 Ponad stu małych studentów ukończyło rok akademicki 2011/2012 Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci w Chrzanowie. Rok akademicki rozpoczęło 150 studentów w wieku 6-12 lat. Dyplomy zaliczenia otrzymało 110 studentów, z czego 19 dzieci ukończyło studia z wyróżnieniem. Otrzymały w nagrodę książki z płytą pt. „Multimedialna historia Polski”. 

 

23 czerwca 2012 r w sali Powiatowym Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie odbyło się uroczyste zakończenie roku akademickiego Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci. W spotkaniu uczestniczyli studenci, ich rodzice oraz zaproszeni goście: Tadeusz Szybalski - przewodniczący Rady Powiatu Chrzanowskiego, Małgorzata Bigaj – dyrektor Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie oraz przedstawiciele darczyńców i sponsorów Fundacji Małopolski Uniwersytet dla Dzieci.


Spotkanie rozpoczęło się wykładem z medycyny który wygłosił dr hab. Wojciech Jurczak. Był to fantastyczny wykład na bardzo trudny temat, zwłaszcza dla tak młodych studentów i to w przeddzień wakacji. Jego tytuł brzmiał: "Czy można przewidzieć jak długo człowiek będzie żył?" Wykładowca, nawiązując bardzo ciepły kontakt z dziećmi, w bardzo optymistyczny sposób przekazał im informację o tym, że długość życia człowieka w bardzo dużym stopniu zależy od niego samego, a my mamy szczęście że żyjemy właśnie tu i teraz. Galeria zdjęć z wykładu ---->


Po tych brawurowych 20 min. wykładu rozpoczęła się część oficjalna uroczystości którą prowadziła dr hab. Małgorzata Grodzińska - Jurczak z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, członek Rady Naukowej MUdD. Pani Profesor, mimo upału na zewnątrz założyła tradycyjny strój akademicki czyli togę i biret w kolorze zielonym, co jak zwykle robiło nie tylko na dzieciach ogromne wrażenie.


W 2012 roku pięciu studentów Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci przystąpiło do projektu prac licencjackich. To: Amelia Bolisęga, Dominika Jankowska, Marcel Jazgar, Jakub Kochański i Jan Szala. Powstało 5 fantastycznych prac - wszystkie napisane i wykonane samodzielnie, prawdziwie interdyscyplinarne - od nauk inżynieryjnych przez nauki społeczne i historię do entomologii i biologii. Cała piątka licencjatów otrzymała dyplomy oraz honorowy tytuł licencjata a także Wspaniałe nagrody w postaci cyfrowego mikroskopu ręcznego z kolorowym ekranem LCD umożliwiającym obserwację bez konieczności stosowania okularu. Najlepsze prace zostaną publiczne zaprezentowane w przyszłym roku akademickim.


Szóstka innych studentów wykonała dodatkowe prace. Studentki: Gabriela Jamrozik, Zuzanna Kotela, Julia Kotela oraz Weronika Kucharska odpowiedziały na zaproszenie prof. Wandy Sułkowskiej i trzy z nich wykonały rysunki, a jedna napisała pracę na temat wykładu "Jak się zarabia pieniądze". Sudentki otrzymały wyróżnienie, dyplomy i nagrody - książki z płytą pt. ”Multimedialna historia Polski”. Także wyróżnienie i nagrodę (kalkulator naukowy) odebrał student Jakub Szyndler, któremu prof. Marek Safjan opowiadający dzieciom o prawie i prawodawstwie zaproponował, aby Kuba napisał pracę z dziedziny prawa. Jakub podjął to wyzwanie. Powstała praca multimedialna pt. „Akty prawne, które ukształtowały współczesny świat”, która została niedawno wysłana do Luksemburga. Szóstą wyróżnioną w tej kategorii została studentka Anna Wiśniewska, która 15 czerwca podczas dziecięcej konferencji na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie przedstawiła swoją pracę licencjacką z ubiegłego roku pt. „Podróż po Układzie Słonecznym i w nieznane". Było to jedno z najlepszych wystąpień dziecięcych na tej konferencji. Ania zebrała mnóstwo braw i zapewnień o bardzo wysokim poziomie prezentacji.


Po każdym z 18 wykładów jakie odbyły się w tym roku miała miejsce część dyskusyjna, w której to studenci zadawali pytania wykładowcom. Były to zawsze bardzo ciekawe pytania, poszerzające temat lub pozwalające zobaczyć rzeczy z zupełnie nowej perspektywy. Odkrywcze lub pozornie oczywiste. Uniwersytet dla Dzieci powstał właśnie po to, aby dzieci mogły zadawać takie pytania i aby dorośli uczyli także czegoś od małych studentów. Ta właśnie dociekliwość została nagrodzona i spośród setek pytań i komentarzy, które padły w tym roku akademickim trzy z nich zostały wybrane, a ich autorzy nagrodzeni programami i zabawkami edukacyjnymi. Byli to: Kacper Tybor za pytanie po wykładzie z optyki "Jeśli naukowcy odkryją cząstki szybsze od światła to co będzie z prawami fizyki opartymi na prędkości światła?" Szymon Potocki za pytanie po wykładzie z paleozoologii: "Czy jak Tyranozaur się przewrócił to umierał, bo nie mógł się podnieść?" oraz Marcel Jazgar, który na pytanie prof. Marka Safjana "Jakie prawo powinno być wpisane do zbioru najważniejszych prawo człowieka?" - dał odpowiedź: "Prawo dzieci do swobodnego wyrażania swoich myśli!"


Na koniec nagrody w postaci sportowych odtwarzaczy MP3 otrzymali także wolontariusze Fundacji - młodzież tworząca Straż Uniwersytecką. Nagrody zostały ufundowane przez starostę chrzanowskiego oraz darczyńców Fundacji.

Poprawiony: środa, 25 lipca 2012 09:22
 

Copyright 2011, Fundacja Małopolski Uniwersytet dla Dzieci - wszystkie prawa zastrzeżone