Wykład z historii literatury PDF Drukuj


 img 3188W sobotę 17 marca 2012 roku  do studentów Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci  przyjechał prof. dr hab. Franciszek Ziejka przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa oraz były rektor Uniwersytu Jagiellonskiego w Krakowie. Studenci wysłuchali porywającego wykładu z historii literatury pt. "Dlaczego Kraków nazywamy duchowa stolicą Polski?"

Była to opowieść o krakowskich burzymurkach, o ratowaniu Wawelu i innych zabytków przez „strażników starego Krakowa”;

img 3186o tym, jak w Krakowie powstał panteon narodowy (pogrzeby księcia Józefa Poniatowskiego, Tadeusza Kościuszki, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i wielu innych Wielkich Polaków); o weteranach powstań narodowych i Sybirakach, którzy znaleźli w Krakowie schronienie; o mieście, w którym mieszkali wielcy poeci i pisarze (Edmund Wasilewski, Wincenty Pol, Stanisław Wyspiański, Włodzimierz Tetmajer, Lucjan Rydel), a także wielcy malarze (Piotr Michałowski, Juliusz Kossak, Adam Chmielowski, Jan Matejko, Jacek Malczewski). Była to opowieść o tym, jak do Krakowa pielgrzymowali starzy i młodzi Polacy ze wszystkich ziem dawnej Polski, o tym, jak Kraków w czasach narodowej niewoli stał się „centrum polszczyzny” czyli stolicą duchową.   

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia  (---> klik) oraz do wysłuchania fragmentów wykładu Profesora Ziejki.(---> klik)

 

 

Copyright 2011, Fundacja Małopolski Uniwersytet dla Dzieci - wszystkie prawa zastrzeżone