PDF Drukuj

 

img0002

dr Andrzej Janas

Akademia Górniczo-Hutnicza

im. Stanisława Staszica w Krakowie


          Jestem fizykiem. To odważne stwierdzenie, ale w pełni uzasadnione, gdyż czuję się fizykiem. Właściwie jak sięgam pamięcią zadawałem innym i sobie pytanie: „co, kiedy, dlaczego” Jeśli nie uzyskiwałem zadowalającej odpowiedzi, szukałem wokół. Szczególnie szkoła średnia i wspaniały nauczyciel fizyki, umocniły przekonanie, że warto wiedzieć jak zbudowany jest materialny świat, który nas otacza. Ukończyłem trudny Wydział Matematyczno - Fizyczny na Uniwersytecie Jagiellońskim, wiele lat temu. Praca zawodowa na AGH od początku umożliwiała mi „spotkania z mikroświatem” Tam bowiem kryją  się prawdziwe tajemnice budowy świata - tego, który widzimy na co dzień. Poznałem techniki badawcze w kraju i za granicą i stałem się specjalista w dziedzinach takich jak - rentgenowska analiza fluorescencyjna w mikroobszarze, rentgenowska analiza strukturalna i mikroskopia elektronowa.

 

img0003        Bardzo lubię uczyć innych. Obecnie zajmuję się inżynierią materiałową, a dokładniej syntezą odlewanych kompozytów „in situ” nazwanych czasem materiałami XXI wieku, materiałami drugiej generacji  lub materiałami Hi-Tech. Tej tematyki, dotyczyła też moja rozprawa doktorska.

img0004       

           Mam już wykształcone dzieci, biologa i geologa, które też w swoich dziedzinach poznają swoje światy. A na co dzień jestem bardzo wesołym człowiekiem, lubię dobra muzykę, bez względu na gatunek, liczy się jej jakość, uważam że nieźle fotografuję, jestem zapalonym turystą przemierzającym szczególnie piękne Pieniny co najmniej raz w miesiącu, jestem też motocyklistą - mam duży motocykl Yamahę, mam też w domu dwa koty, które jak to koty, manipulują  mną,  jak chcą.

 

              Każdą wolną chwilę poświęcam na kształcenie się i zdobywanie innych zupełnie odmiennych zawodów. Jako ciekawostkę, podam, że zdobyłem uprawnienia do sporządzania certyfikatów energetycznych - czyli dokumentowania ile energii zużywają domy w których mieszkamy. Ale to też ma głęboki związek z fizyką. 

 

Copyright 2011, Fundacja Małopolski Uniwersytet dla Dzieci - wszystkie prawa zastrzeżone