Pokaz w przenośnym planetarium astronomicznym "Zobaczyć niewidoczne" PDF Drukuj

Trzeb5

 

W okresie od 7.04 do 20.06. 2015 r.  Fundacja Małopolski Uniwersytet dla Dzieci realizuje zadanie publiczne  "Przystanek - Wiedza", które jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Gminy Trzebinia.KOP1W sobotę 23 maja 2015 r. wyjątkowo spotkaliśmy się w Trzebini, w Dworku Zieleniewskich -  gdzie nasi studenci brali udział w pokazie, w przenośnym planetarium astronomicznym.

 

Wielka, czarna kopuła została postawiona w sali lustrzanej Dworku zmieniając zupełnie jej dostojny wygląd. Po wejściu do kopuły, studenci podzieleni na grupy, obejrzeli materiał przygotowany przez Europejską Agencję Kosmiczną: zajrzeli do Centrum Dowodzenia Europejskiej Agencji Kosmicznej, zobaczyli  jak wyglądają ostatnie minuty przed startem rakiety, doświadczyli wyniesienia satelitów na orbitę i  na przykładzie dwóch satelitów (Herschela i Plancka) zobaczyli jakie materiały udało się zebrać naukowcom w trakcie 4-letniej misji.

   

W programie byłyt także piękne wizualizacje 3D przedstawiające narodziny i śmierć gwiazdy, powstawanie układów planetarnych, które były efektem opracowania zebranych danych z tych właśnie misji, przez sztab naukowców oraz grafików ESA. 

KOP3


W drugiej części pokazu studenci poznali zasady działania teleskopów i zobaczyli Wszechświat, który dla nas odkrywają: planety pozasłoneczne czy najdalsze galaktyki. Udali się także na pustynię Atacama i zobaczyli wnętrze teleskopu naziemnego. 

Pokaz prowadziła i bardzo zajmująco opowiadała pani Elwira Kuś z firmy Quasar z Olkusza.

Bardzo dziękujemy Dyrekcji Trzebińskiego Centrum Kultury oraz kierownictwu Dworu Zieleniewskich za udostępnienie sali lustrzanej oraz pomoc przy organizacji pokazu.

 

Copyright 2011, Fundacja Małopolski Uniwersytet dla Dzieci - wszystkie prawa zastrzeżone