Niewidzialne cząstki, które leczą |
|
|

W okresie od 7.04 do 20.06. 2015 r. Fundacja Małopolski Uniwersytet dla Dzieci realizuje zadanie publiczne "Przystanek - Wiedza", które jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Gminy Trzebinia.
Prof. dr hab. Wojciech M. Kwiatek
Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk
Niedaleko stąd jest taki Instytut, w którym pracuje wielu wspaniałych naukowców. Ich zadaniem jest poznawanie otaczającego nas Świata i zjawisk, które w nim zachodzą. Staramy się zrozumieć ten Świat i odpowiedzieć na wiele nurtujących ludzkość pytań. Do nich zaliczamy najprostsze: Dlaczego każdy z nas może się poruszać? Dlaczego jabłko spada z drzewa? Dlaczego świeci Słońce? Z czego zbudowany jest Świat i każdy z nas? Czy można zobaczyć to czego nie widać gołym okiem?
Okazuje się, że na te właśnie pytania odpowiadają naukowcy z Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. A co ciekawe, to to, że są takie maleńkie cząstki których nie widać gołym okiem i to z nich każdy z nas jest zbudowany. Niektóre te maleńkie cząstki pomagają nam zobaczyć to, czego nie widać gołym okiem. Co więcej, te cząstki wykorzystujemy do leczenia. Nazywają się protonami i to one leczą.
O tym właśnie będzie nasze spotkanie, na które serdecznie zapraszam już 21 marca br. Jak już opowiemy sobie o tych protonach to przyjdzie czas na zabawę. Każdy z nas zbuduje sobie swój własny cyklotron. Cyklotron? Takie trudne słowo – co to takiego? Chcesz się dowiedzieć to przyjdź. A jak już zbudujesz sobie ten cyklotron to urządzimy sobie „Wyścig protonów”.
|