Michael Seifert - Inauguracja roku 2014/15 PDF Drukuj

 

1-IMG 5829-001Wykład inaugurujący 7 rok działania naszego  uniwersytetu wygłosił człowiek-legenda europejskiego ruchu uniwersytetów dziecięcych, pan Michael Seifert z  Tybingi w Niemczech. Jest on twórcą pierwszego w Europie uniwersytetu dziecięcego,  który założył w 2002 r na swojej macierzystej uczelni Uniwersytecie Eberharda Karlsa w Tybindze. 1-IMG 5702Jest on laureatem nagrody Kartezjusza, którą otzrymał w 2005 roku od Komisji Europejskiej (Descartes Prize for Science Communication) za wybitne zasługi w popularyzacji wiedzy.


Wkrótce pomysł uniwersytetów dziecięcych przyjął się w całych Niemczech, potem w Europie i na świecie. Z tego ruchu powstało stowarzyszenie EUCU.NET – Europejska Sieć Uniwersytetów Dziecięcych , którego Michael Seifert jest  prezydentem. Jak mówi Michael Seifert, pomysł powołania Kinder-Uni podsunęli mu dwaj dziennikarze z lokalnej gazety. Zapytali go wtedy: ”Czy sądzisz, że możliwe jest zebranie mądrych wykładowców i ciekawych świata dzieci razem pod jednym dachem?"

1-IMG 5821

Mimo swoich wielkich zasług w dziedzinie popularyzacji idei uniwersytetów dziecięcych, Michael Seifert jeszcze nigdy do tej pory nie przemawiał do małych studentów. Na zaproszenie Fundacji Małopolski Uniwersytet dla Dzieci z Trzebini zgodził się przyjechać do Chrzanowa i wygłosić wykład pt. „Dzieci a Uniwersytet – długa historia”. Studenci Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci wysłuchali wykładu  prowadzonego jednocześnie w języki niemieckim i polskim. Dla wszystkich zgromadzonych 4 października 2014 r w sali wykładowej Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie było to  wyjątkowe wydarzenie  - zarówno w skali polskiej jak i  europejskiej.

Galeria zdjęć  ---->

Artykuł w lokalnym tygodniku ---->

 

Copyright 2011, Fundacja Małopolski Uniwersytet dla Dzieci - wszystkie prawa zastrzeżone